
Sweet 16 Blue Lemon Ade - 7.4fl.oz (200ml)
A refreshing Korean drink with a zesty blue lemon twist!
Sweet 16 Blue Lemon Ade is a zero sugar beverage that combines a sweet citrus flavour with a tangy lemon kick, finished with a cool, refreshing taste. Perfect served ice cold, it’s a vibrant and thirst-quenching drink for any time of day.
INGREDIENTS & NUTRITION:
water, flavour enhancer: monosodium glutamate (E621), acidity regulators: citric acid (E330), sodium citrates (E331), flavourings, lemon concentrate (0.05%), sweeteners: sucralose (E955), steviol glycosides (E960a), antioxidant: ascorbic acid (E300), colour: E133.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 4 kJ / 1 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 3.2 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.01 g |
Original: $5.44
-65%$5.44
$1.90Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A refreshing Korean drink with a zesty blue lemon twist!
Sweet 16 Blue Lemon Ade is a zero sugar beverage that combines a sweet citrus flavour with a tangy lemon kick, finished with a cool, refreshing taste. Perfect served ice cold, it’s a vibrant and thirst-quenching drink for any time of day.
INGREDIENTS & NUTRITION:
water, flavour enhancer: monosodium glutamate (E621), acidity regulators: citric acid (E330), sodium citrates (E331), flavourings, lemon concentrate (0.05%), sweeteners: sucralose (E955), steviol glycosides (E960a), antioxidant: ascorbic acid (E300), colour: E133.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 4 kJ / 1 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 3.2 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.01 g |













